Powrót do Menu

Najważniejsze wiadomości

AKT NADANIA HONOROWEGO

            CZŁONKOSTWA

W dowód uznania za szczególne zasługi

w wspieraniu przy realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia w dniu 15.01.2021 r. został wręczony

p. Aleksandrowi Krawycińskiemu:

Akt Nadania Honorowego Członkostwa

Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II.

 

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2021

2 0 2 1  R O K

Życzy wszystkim:

ZARZĄD STOWARZYSZENIA

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 2020

Zmarł w dniu 5.09.2020 r.  kardynał Marian Jaworski w Krakowie ...

Krasnystaw - Św. JP II w 100.rocznicę

urodzin.     (15.09.2020)

Pomnik Św. Jana Pawła II Grabowiec

     uroczystość w dniu 16.07.2020

W dniu 5.09.2020 r. o godz. 22.02 zmarł w wieku 94 lat w Krakowie arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej kardynał Marian Jaworski. Był on wieloletnim honorowym członkiem Stowarzyszenia Pamięć JP II. Po odejściu do Pana, utraciliśmy w naszym gronie  tak wielką znakomitość,  wspaniałego człowieka i zarazem przyjaciela.

Polecamy Cię modlitwie i opiece naszego Świętego Jana Pawła II.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA

Przy obojętności wielu naszych instytucji, samorządów w tym tzw. papieskich, mediów,  osób prywatnych, a nawet i kościoła w szczególnym roku obchodów 100.rocznicy urodzin Karola Wojtyły tłumaczonych tzw. pandemią, my jednak uczestniczymy w realizacji działań upamiętniających naszego Wielkiego Polaka. Obecnie jest to otwarcie kolejnej wystawy papieskich pamiątek.  W Muzeum Okręgowym w Krasnymstawie pod patronatem Starosty Krasnostawskiego P. A. Leńczuka. Kol. Grzegorz Kaniewski z Gostynia - Wiceprezes Stowarzyszenia wykonał okolicznościowe kartki pocztowe, które będą jej elementem  przy  otwarciu 15.VIII.2020 r. obok specjalnego koncertu dla Św. JP II " Gloria Vitae - Krasnystaw 2020".

W roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły z inicjatywy sympatyka  Stowarzyszenia P. Sławomira Chudoby z Grabowca pow. zamojski, w kościele pw. Św. Mikołaja nastąpiło w dniu 16.07.2020 r. odsłonięcie pomnika Św. Jana Pawła II. Poświęcenia dokonał Metropolita Lwowski ks. abp. Mieczysław Mokrzycki. Stowarzyszenie nasze wydało z tej okazji okolicznościową  kartkę pocztową a 12. wyróżnionych gości zostanie  odznaczonych przez nas Medalem Św. JP II oraz Medalem 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły.

KOMUNIKAT!

Chełm dnia 8.07.2020 r.

Sz. Państwo ! koleżanki i Koledzy!

 

Panująca w kraju pandemia i poważny stan zagrożenia zdrowia a nawet życia, spowodowała decyzję Zarządu Stowarzyszenia o przeniesieniu na czerwiec 2021 r. naszego jubileuszowego XX. Zjazdu za co przepraszamy wszystkich zainteresowanych przyjazdem do pięknego Lublina. O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco.

                                                                                                                                                                    Za Zarząd - Prezes Stowarzyszenia mgr Ryszard Zawadowski

Pomnik Św. JP II w Grabowcu

                   16.07.2020 r.

ODWOŁANIE DYSPENSY od Mszy Św....    od dnia 31.05.2020 r.

Gawęda w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II...

Papież Franciszek - o godz. 20.00 wygłosi słowo do Polaków....

W roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły z inicjatywy naszego sympatyka  Pana Sławomira Chudoby z Grabowca pow. zamojski, w kościele pw. Św. Mikołaja nastąpi w dniu 16.07.2020 r. odsłonięcie pomnika Św. Jana Pawła II. Poświęcenia dokona Metropolita Lwowski ks. abp. Mieczysław Mokrzycki. Stowarzyszenie nasze wydało z tej okazji okolicznościową  kartkę pocztową a część wyróżnionych gości zostanie  odznaczonych przez nas Medalem Św. JP II oraz Medalem 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły.

Z uwagi na złagodzone rygory na czas epidemii, odwołana zostaje dyspensa z dnia 26 marca 2020 r. Wracamy do zwykłych zasad, obowiązujących w prawie kościelnym, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych (na przykład pozostające w kwarantannie) oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi, co w niektórych przypadkach uniemożliwia im udział w niedzielnej Eucharystii. Obecne możliwości pozwalają już na planowanie uroczystości bierzmowania i Komunii św. Zorganizowanie procesji Bożego Ciała, będzie w zredukowanej formie.

Gawędę w dniu 100 rocznicy urodzin naszego Papieża Jana Pawła II, opowiada dh. hm. Ryszard Zawadowski, Prezes Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II, członek HKSI, członek kręgu seniorów SKAUT Hufiec ZHP Chełm.

Papież Franciszek skieruje do Polaków słowo z okazji jubileuszu urodzin Jana Pawła II. Jego przesłanie będzie wyemitowane w dniu 18 maja w TVP1 oraz na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej o godz. 20.00. O godz. 17.00 z kaplicy przy Franciszkańskiej 3, gdzie święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła, rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa o ustanie epidemii na całym świecie. Wieczorem orędzie do Polaków z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II wygłosi w TVP1 kard. Stanisław Dziwisz.

KOMUNIKAT...

Stowarzyszenia Pamięć JP. II

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia zostaje bezterminowo zawieszona

BEATYFIKACJA

7 czerwca 2020

100 Rocznica urodzin

Karola Wojtyły (1920 -2020)

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy!

 

Kierując się dużą odpowiedzialnością za zdrowie i bezpieczeństwo uczestników planowanej  na dzień 25-28.VI.2020 r. w Lublinie  nt. XX. jubileuszowej Konferencji Stowarzyszenia, a także mając na uwadze najnowsze przepisy Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) i Ministerstwa Zdrowia, z powodu zagrożenia epidemii wirusem Covid-19/Corona, podjęliśmy decyzję o przełożeniu terminu konferencji, wstępnie na wrzesień 2020 roku. O nowym terminie poinformujemy w odpowiednim czasie.

                                                  ZARZĄD

Zaplanowana beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego na dzień 7.06.2020r.   zostaje bezterminowo zawieszona - poinformował kard. Kazimierz Nycz we wtorek 28 kwietnia. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii...

Kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski - uniżony sługa Naszego Pana i czciciel Królowej Polski doczekał się od Papieża Franciszka swojej Beatyfikacji.

18 maja 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, człowieka Polaka, którego wkład w kształtowanie tożsamości współczesnych Polaków oraz w odzyskanie pełnej niepodległości Polski jest trudny do przecenienia. To są ważne obchody, to jest ważny jubileusz dla Polski z powodów oczywistych – Jan Paweł II wciąż jest najczęściej wymieniany, jako osoba najważniejsza dla Polaków i reszty Świata.

KANONIZACJA - 6 Rocznica JP II

27 kwietnia 2014

Wytyczne dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego - kar. K Nycz

 

Wielkanoc 2020:

Liturgie w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę bez udziału wiernych.

15 Rocznica śmierci JP. II

W dniu 2.04.2020r. dzień uroczystości w Polsce i w mediach TVP i TRWAM.

W dniu 27.04.2014 r. Papież Franciszek Kanonizował w Watykanie naszego zmarłego Papieża Jana Pawła II (Karola Wojtyłę). 3 lata wcześniej po raz pierwszy wyniósł na ołtarze (2011 r.) Papież Benedykt XVI beatyfikował JP. II.

Na mocy dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 oraz noty Penitencjarii Apostolskiej o Sakramencie Pojednania w aktualnej sytuacji pandemii z dnia 20 marca 2020 i dekretu tejże Penitencjarii dotyczącego specjalnych odpustów w sytuacji pandemii z dnia 20 marca 2020, Arcybiskup Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz kieruje do kapłanównastępujące wytyczne na czas Wielkie go Tygodnia i Triduum Paschalnego. (kliknij powyżej obrazek)

W Wielki Czwartek podczas liturgii nie będzie obrzędu umywania nóg, w Wielki Piątek nie będzie adoracji przy Bożym Grobie. Zabrania się także zwyczajowego poświęcania pokarmów. W czasie Wielkiego Tygodnia zakazane są procesje i pokropienia. Msza Krzyżma i tzw. Emaus Kapłański zostają połączone i przeniesione na inny termin. Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament pozostaje w tabernakulum.

2 kwietnia w wieczornych godzinach wirtualnego czuwania, na fanpage’u Centrum Myśli Jana Pawła II przywołane zostaną słowa Jana Pawła II, które stały się źródłem hasła tegorocznych obchodów. Tradycyjnie o godz. 21.37 zabrzmi utwór „Cisza”. Na koniec czuwania będzie można posłuchać „Litanii do św. Jana Pawła II” w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jana Krutula.

Droga Krzyżowa:

Odbędzie się na placu św. Piotra. Papież odprawi mszę w Bazylice Św. Piotra.

Fatima:  (25.03.2020 godz. 18.30)

„Bezprecedensowy akt” poświęcenia Portugalii i Hiszpanii Jezusowi i Maryi

TVP3:

Rekolekcje z dominikaninem Jackiem Salijem od 25 - 27.03.2020 r.

Odwołano wszystkie I Komunie - do czasu ustania epidemii. Termin kolejny zostanie ustalony wraz z rodzicami...

W Wielki Piątek tradycyjnie w bazylice odbędzie się po południu Nabożeństwo Męki Pańskiej. Następnie, o godzinie 21.00 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej; po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra. W Wielką Sobotę o godz. 21 w bazylice odbędzie się msza Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi mszę o godz. 11.00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie kard. António Marto poświęci Portugalię i Hiszpanię Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to „Bezprecedensowy akt” zawierzenia. który poprzedzi różaniec odmówiony w języku portugalskim i hiszpańskim.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprosił aby do aktu zawierzenia włączyć też Polskę.

Dzięki życzliwości Telewizji Polskiej, TVP3 w pasmie ogólnopolskim nadawać będzie „Rekolekcje z dominikaninem Jackiem Salijem”. Nauki będą emitowane o godzinie 20.40 w dniach 25, 26 i 27 marca br. (środa, czwartek, piątek), zaraz po transmisji Mszy Świętej z Jasnej Góry.

 

       Konferencja Episkopatu Polski

     (21 marzec 2020 rok - Warszawa)

Abp Gądecki poinformował, że do Wielka-nocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i z ich rodzicami. „Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozos-tawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi)” – podał.